Mediacija
Mediacija je strukturiran postopek in proces, v katerem stranke prostovoljno, s pomočjo tretje nevtralne osebe (mediatorja) skušajo doseči mirno rešitev spora.
Mediacija predstavlja alternativno sodnemu postopku in ima številne prednosti pred sodnim postopkom, in sicer:
- postopek brez večjih tveganj (ne moremo poslabšati trenutnega spora);
- prostovoljna vključitev in sodelovanje sprtih udeležencev;
- preprečevanje širjenja konflikta,
- varen prostor za komunikacijo in reševanje konfliktov,
- ne gre za strogo formalen postopek in nima značaja sankcioniranja,
- aktivnost in samoodločanje udeležencev pri iskanju in sprejemanju rešitev,
- ohranjanje in/ali izboljšanje medsebojnega odnosa,
- hitra in učinkovita rešitev,
- razbremenitev pritiska oz. stresa,
- naravnanost na prihodnost,
- izboljšanje komunikacije in odnosa,
- ni poraženca,
- nizki stroški,
- …
Postopek mediacije
Postopek mediacije ni zakonsko predpisan in strogo strukturiran ter se razlikuje glede na izvajalca, smer mediacije, značilnost in kompleksnost spora, itd..
Kako v praksi izgleda postopek mediacije??
- Ena izmed strank (udeležencev) izkaže pobudo (željo) po mirni in alternativni razrešitvi spora/konflikta. Ta stranka lahko sama predlaga in pozove drugo stranko k mediaciji, lahko pa to stori tudi mediator. V kolikor se tudi druga stranka strinja/soglaša s pristopom k mediaciji, mediator v dogovoru s strankami razpiše in povabi obe stranki na prvo srečanje.
- Na prvem sestanku se strankam predstavijo pravila mediacije, predviden način dela mediatorja ter cena storitve. V primeru soglasja udeleženci mediacije podpišejo mediacijski dogovor (pogodbo) s katerim se tudi prične mediacijski proces (glej spodaj).
- Po zaključku mediacijskega procesa in ob soglasju mediantov lahko mediator spremlja realizacijo dogovora, nadaljnjih odnosov med medianti, itd.
Proces mediacije
1.faza (UVOD): soglasje mediantov k pristopu k mediaciji, postavitev sedežnega reda, predstavitev pravil mediacije, podpis pogodbe o mediaciji
2.faza (RAZISKOVANJE, POIZVEDOVANJE): predstavitev situacij mediantov, definiranje problema, pojasnjevanje okoliščin, raziskovanje, poglabljanje, razumevanje, iskanje skupnega interesa, itd.
3.faza (ISKANJE REŠTEV, IZIDOV): razvijanje idej za rešitve, iskanje možnosti za obojestransko sprejemanje izidov (»win-win«), pogajanje o rešitvi in izidu
4.faza (ZAKLJUČEVANJE): oblikovanje dogovora in preverjanje soglasja mediantov, dogovor o morebitnih nadaljnjih aktivnostih
Smeri mediacije
Poznamo več smeri mediacije, in sicer: facilitativna, evaluativna, transformativna, narativna in terapevtska. V naši družbi se ukvarjamo predvsem s t.i. TRANSFORMATIVNO mediacijo, ki zasleduje dva cilja, in sicer:
- Primarni cilj: razrešitev spora/konflikta
- Sekundarni cilj: izboljšanje odnosa, opolnomočenje, priznavanje, osebnostna rast